Będę chronił tych, którzy nie mogą ochronić się sami.

 

Scenariusz zajęć terapeutycznych

 

 

 

Temat: Zabawy i ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy. Ćwiczenia usprawniające prawidłową wymowę spółgłosek (sz,ż, cz, dż, r) poprzez prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głosek. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych.

 

 

 

Cele: 

·        usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej

·        doskonalenie analizy i syntezy

·        bogacenie słownika dziecka

·        ćwiczenie sprawności manualnej

 

 

Forma pracy: indywidualna

 

 

Metody pracy:

·        podająca

·        praktycznego działania

·        ćwiczeniowa

·        zabawowa

 

 

Środki dydaktyczne: wzór obrazka oraz pocięte obrazki w kopertach, ilustracje zwierząt, piłeczka gniotka, kasza, 2 miseczki, kartka, ołówek, kredki, nożyczki, słomka, watka, piłeczka pingpongowa.

 

 

 

 

 

 

 

Lp.

Rodzaj i przebieg zajęć

Cel ćwiczeń

 

1

 

1. Ćwiczenia oddechowe

·        powolne wciąganie i wydychanie powietrza

·        wdechy i wydechy (nos-usta, usta-nos)

·        dmuchanie na pasek papieru, watkę

·        wydmuchiwanie powietrza przez słomkę na piłeczkę pingpongową

2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych

   a) warg

·        układanie dolnej wargi na górną i górnej na dolną

·        zaciskanie dolnej wargi górnymi zębami     i wypychanie powietrza

·        wysuwanie warg do przodu, ściąganie          i przesuwanie w kąciki ust

   b) języka

·        wysuwanie ostrego języka

·        kierowanie czubka wąskiego języka          w kąciki ust

·        unoszenie szerokiego języka do górnych zębów

·        masowanie językiem podniebienia              i wypychanie policzków czubkiem języka ,,skaczące piłeczki”

·        mlaskanie czubkiem i środkiem języka

   c) podniebienia miękkiego

·        ziewanie- zabawa ,,Leniuszek”

·        rozmowy ptaków: ko- ko, gę- gę, kra- kra, kuku- kuku, kle- kle, kwa- kwa

·        zabawa ,,Chory miś”- kaszel, chrząkanie     i płukanie gardła

   d) szczęki dolnej (żuchwy)

·        zabawa krokodyl

·        żucie gumy ,,na niby”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usprawnianie motoryki narządów mowy

 

2.

 

Układanie obrazków z części według wzoru. Nazwy obrazków zawierają głoski (sz, ż, cz, dż, r): szpak, żaba, kura, kaczka, dżdżownica.

 

Usprawnianie analizatora wzrokowego.

 

3.

 

Nazywanie zwierząt znajdujących się na obrazkach ze zwróceniem uwagi na prawidłową wymowę głosek (sz, ż, cz, dż, r). Ćwiczenia         w mówieniu na temat: Co przedstawia ilustracja?

 

Bogacenie słownika dziecka. Wdrażanie do prawidłowej wymowy.

 

4.

 

Podział wyrazów na sylaby. Dziecko wyklaskuje, gdy usłyszy daną sylabę np. ża w wyrazie żaba,  ra w wyrazie kura.

 

Ćwiczenia słuchu fonematycznego.

 

5.

 

Ćwiczenia odprężające. Ćwiczenia rąk:

·        rzucanie piłeczką do pudełka

·        przesypywanie kaszy w miseczkach

·        zgniatanie piłeczki ,,gniotki”

 

 

Ćwiczenia usprawniające ręce.

 

6.

 

Wysłuchiwanie głoski (sz, ż, cz, dż, r) w sylabach. Powtarzanie głosek w izolacji ze zwróceniem uwagi na prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głoski.

 

 

Doskonalenie analizy słuchowej.

 

7.

 

Ćwiczenia uelastyczniające palce. Nazywanie, obrysowywanie, kolorowanie i wycinanie figur geometrycznych.

 

Usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Kształtowanie sprawności manualnej ręki.

 

8.

 

Praca domowa. Zamalowywanie rysunku konturowego. Rysowanie i dokańczanie szlaczków.

 

Ćwiczenia grafomotoryczne wzmacniające drobne ruchy ręki.

 

 

 

 

 

Opracowała: Barbara Krzyzińska

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nie-szalona.htw.pl